Naamgeving van vissoorten
In navolging van Linnaeus wordt de wetenschappelijke naam van een soort ook tegenwoordig nog weergegeven in het Latijn. Door deze internationale afspraak, kunnen wetenschappers uit verschillende landen met elkaar mondeling en schriftelijk communiceren.

Een belangrijk uitgangspunt bij de Latijnse naamgeving is, dat iedere soort getypeerd blijft door de naam waarmee de soort sedert het verschijnen van de 10de editie van de Systema naturae van Linnaeus het eerst is beschreven. Het is de gewoonte de naam van de eerste beschrijver tezamen met het jaartal van de eerste beschrijving achter de soortnaam te vermelden. Indien de geslachtsnaam echter afwijkt van de geslachtsnaam waaronder de eerste beschrijver de soort heeft gerekend, worden naam en jaartal tussen haakjes geplaatst.

De hieronder gepresenteerde naamgeving is grotendeels gebaseerd op het Integrated Taxonomic Information System (ITIS) en Bill Eschmeyer's Catalog of Fishes

Nederlandse naam Wetenschappelijke naam Auteursnaam* Engelse naam Duitse naam Franse naam
Aal of paling Anguilla anguilla (Linnaeus, 1758) Eel Aal Anguille
Adderzeenaald Entelurus aequoreus (Linnaeus, 1758) Snake pipefish Grosse Schlangennadel Entélure
Afrikaanse meerval Clarias lazera (Valenciennes, 1840) African catfish Afrikanischer Waller Silure africain
Alver Alburnus alburnus (Linnaeus, 1758) Bleak Ukelei Ablette
Amerikaanse hondsvis Umbra pygmaea (De Kay, 1842) Striped mudminnow Amerikanischer Hundsfisch Mudminnow
Ansjovis Engraulis encrasicolus (Linnaeus, 1758) Anchovy Anchovis Anchois commun
Atlantische steur Acipenser sturio Linnaeus, 1758 Atlantic sturgeon Atlantische stör Esturgeon d'Europe
Baars Perca fluviatilis Linnaeus, 1758 Perch Barsch Perche fluviatile
Barbeel Barbus barbus (Linnaeus, 1758) Barbel Barbe Barbeau fluviatile
Beekforel Salmo trutta fario Linnaeus, 1758 Brown trout Bachforelle Truite de rivière
Beekprik Lampetra planeri (Bloch, 1784) Brook lamprey Bachneunauge Lamproie de planer
Bermpje Barbatula barbatulus (Linnaeus, 1758) Stone loach Schmerle Loche franche
Bittervoorn Rhodeus sericeus amarus (Bloch, 1782) Bitterling Bitterling Bouvière
Blankvoorn Rutilus rutilus (Linnaeus, 1758) Roach Plötze Gardon ordinaire
Blauwband Pseudorasbora parva (Schlegel, 1842) Topmouth gudgeon Blaubandbärbling Pseudorasbora
Blauwneus Vimba vimba (Linnaeus, 1758) Vimba Zährte -
Blonde grondel Gobiusculus flavescens (Fabricius, 1779) Twospotted goby Schnappgrundel Gobie nageuse
Bot Platichthys flesus (Linnaeus, 1758) Flounder Flunder Flet
Botervis Pholis gunnellus (Linnaeus, 1758) Butterfish Butterfisch Gonnelle
Braam Brama brama (Bonnaterre, 1788) Ray's bream Brachsenmakrele Grande castagnole
Brakwatergrondel Pomatoschistus microps (Krøyer, 1838) Common goby Strandgrundel Gobie tacheté
Brasem Abramis brama (Linnaeus, 1758) Bream Brachsen Brême
Bronforel Salvelinus fontinalis (Mitchill, 1815) Brook trout Bachsaibling Saumon de fontaine
Bruine Amerikaanse dwergmeerval Ameiurus nebulosus (Le Sueur, 1819) Brown bullhead Zwergwels Barbotte brune
Diklipharder Chelon labrosus (Risso, 1827) Thick-lipped grey mullet Dicklippige Meeräsche Mulet lippu
Dikkopje Pomatoschistus minutus (Pallas, 1770) Sandgoby Sandgrundel Gobie buhotte
Dikrugtong Microchirus variegatus (Donovan, 1808) Thickback sole Bastardzunge Sole-perdix commune
Doornhaai Squalus acanthias Linnaeus, 1758 Spurdog Dornhai Aiguillat commun
Driedoornige stekelbaars Gasterosteus aculeatus aculeatus (Linnaeus, 1758) Stickleback Dreistachliger Stichling Epinoche
Driedradige meun  Gaidropsarus vulgaris (Cloquet, 1824) Three-bearded rockling Dreibärtelige Seequappe Motelle commune
Dunlipharder Liza ramada (Risso, 1827) Thin-lipped grey mullet Dünnlippige Meeräsche Mulet porc
Dwergbolk Trisopterus minutus (Linnaeus, 1758) Poor cod Zwergdorsch Petit tacaud
Dwergbot Phrynorhombus norvegicus (Günther, 1862) Norwegian topknot Norwegischer Zwergbutt Targie naine
Dwergtong Buglossidium luteum (Risso, 1810) Solenette Zwergzunge Petite sole jaune
Elft Alosa alosa (Linnaeus, 1758) Allis shad Maifisch, Alse Alose vraie
Elrits Phoxinus phoxinus (Linnaeus, 1758) Minnow Elritze Vairon
Engelse poon Chelidonichthys cuculus (Linnaeus, 1758) Red gurnard Seekuckuck Grondin rouge
Fint Alosa fallax (Lacépède, 1803) Twaite shad Finte Alose feinte
Franse tong Pegusa lascaris (Risso, 1810) Sand sole Sandzunge Sole-pole
Geep  Belone belone (Linnaeus, 1761) Garfish Hornhecht Orphie
Gehoornde slijmvis Parablennius gattorugine (Linnaeus, 1758) Tompot blenny Gestreifter Schleimfisch Baveuse
Gestippelde alver Alburnoides bipunctatus (Bloch, 1782) Schneider Schneider Spirlin
Gevlekte gladde haai Mustelus asterias Cloquet, 1821 Starry smooth-hound Glatthai Émissole tacheté
Gevlekte griet Zeugopterus punctatus (Bloch, 1787) Topknot Haarbutt Targeur
Gevlekte lipvis Labrus bergylta Ascanius, 1767 Ballan wrasse Gefleckter Lippfisch Vieille
Gevlekte rog Raja montagui Fowler, 1910 Spotted ray Gefleckter Roche Raie douce
Giebel Carassius auratus gibelio (Bloch, 1783) Gibel carp Giebel Gibèle
Gladde haai Mustelus mustelus (Linnaeus, 1758) Smooth hound Glatthai Émissole lisse
Glasgrondel Aphia minuta (Risso, 1810) Transparent goby Glassgrundel Nonnat
Goudbrasem  Sparus aurata Gilthead bream Gilthead bream Goldbrasse Dorade
Goudharder
Liza aurata (Risso, 1810) Golden grey mullet Goldmeeräsche Mulet doré
Goudvis Carassius auratus auratus (Linnaeus, 1758) Goldfish Goldfisch Poisson rouge
Graskarper Ctenopharyngodon idella (Valenciennes, 1844) Grass carp Grasfisch Amour blanc
Grauwe poon Eutrigla gurnardus (Linnaeus, 1758) Grey gurnard Grauer Knurrhahn Grondin gris
Griet Scophthalmus rhombus (Linnaeus, 1758) Brill Kleist Barbue
Groene zeedonderpad Taurulus bubalis (Euphrasen, 1786) Sea scorpion Seebull Chabot buffle
Grootkopkarper Aristichthys nobilis (Richardson, 1844) Bighead carp Marmorkarpfen Carpe marbré
Grote marene Coregonus lavaretus Linneaus, 1758 Powan Blaufelchen Lavaret du Bourget
Grote modderkruiper Misgurnus fossilis (Linnaeus, 1758) Wheaterfish Schlammpeitzger Loche d'etang
Grote pieterman Trachinus draco Linnaeus, 1758 Greater weever Petermännchen Grande vive
Grote zeenaald Syngnathus acus Linnaeus, 1758 Greater pipefish Grosse Seenadel Syngnathe aiguille
Gup Poecilia reticulata (Peters, 1859) Guppy Guppy Guppy
Haring Clupea harengus Linnaeus, 1758 Herring Hering Hareng
Haringhaai Lamna nasus (Bonnaterre, 1788) Porbeagle Heringshai Requin-taupe commun
Harnasmannetje Agonus cataphractus (Linnaeus, 1758) Hooknose Steinpicker Souris de mer
Heek Merluccius merluccius (Linnaeus, 1758) Hake Seehecht Merlu
Heilbot Hippoglossus hippoglossus (Linnaeus, 1758) Halibut Heilbutt Flétan
Hondshaai Scyliorhinus canicula (Linnaeus, 1758) Lesser spotted dogfish Kleingefleckter Katzenhai Petite roussette
Horsmakreel Trachurus trachurus (Linnaeus, 1758) Scad Stöcker Chinchard commun
Houting Coregonus oxyrhynchus Linnaeus, 1758 Houting Schnäpel Corégone K
Kabeljauw Gadus morhua Linnaeus, 1758 Cod Kabeljau Dorsch Morue
Karper Cyprinus carpio Linnaeus, 1758 Carp Karpfen Carpe
Kathaai Scyliorhinus stellaris (Linnaeus, 1758) Bull huss Grossgefleckter Katzenhai Grande roussette
Kessler's grondel Neogobius kesslerii (Günther, 1861) Kessler’s Goby Kessler Gründling Goby à grosse tête
Kever Trisopterus esmarkii (Nilsson, 1855) Norway pout Sparling Mostelle de fond
Kleine koornaarvis Atherina boyeri Cuvier, 1829 Big-scale sand-smelt Kleiner Ährenfisch Joël
Kleine marene Coregonus albula Linnaeus, 1758 Vendace Kleine Maräne Petite Marêne
Kleine modderkruiper Cobitis taenia Linnaeus, 1758 Spined loach Steinbeisser Loche de rivière
Kleine pieterman Echiichthys vipera (Cuvier, 1829) Lesser weever Viperqueise Petite vive
Kleine zeenaald Syngnathus rostellatus Nilsson, 1855 Nilsson's pipefish Kleine Seenadel Syngnathe Duméril
Kleurige grondel Pomatoschistus pictus (Malm, 1865) Painted goby Fleckengrundel Gobie varié
Knorrepos Micropogonias undulatus (Linnaeus, 1766) Atlantic croaker Westatlantischer Umberfisch Tambour brésilien
Kolblei Blicca bjoerkna (Linnaeus, 1758) White bream Güster Brême bordelière
Kongeraal Conger conger (Linnaeus, 1758) Conger Meeraal Congre
Koolvis Pollachius virens (Linnaeus, 1758) Saithe Köhler Lieu noir
Koornaarvis Atherina presbyter Cuvier, 1829 Sand-smelt Ährenfisch Prêtre
Kortsnuitzeepaardje Hippocampus hippocampus (Linnaeus, 1758) Short-snouted Seahorse Kurzschnauziges Seepferdechen Hippocampe à museau court
Kopvoorn Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758) Chub Döbel Chevaine
Kristalgrondel Crystallogobius linearis (Düben, 1845) Crystal goby Kristallgrundel -
Kroeskarper Carassius carassius (Linnaeus, 1758) Crucian carp Karausche Carassin
Kwabaal Lota lota (Linnaeus, 1758) Burbot Quappe Lote de rivière
Lange schar Hippoglossoides platessoides (Fabricius, 1780) Long rough dab Doggerscharbe Balai
Leng Molva molva (Linnaeus, 1758) Ling Leng Lingue
Lichtend sprotje Maurolicus muelleri (Gmelin, 1789) Pearlsides Lachsherring Maurolique de Müller
Lozano's grondel Pomatoschistus lozanoi (De Buen, 1923) Lozano's goby - -
Maanvis Mola mola (Linnaeus, 1758) Sunfish Mondfisch Môle
Makreel Scomber scombrus Linnaeus, 1758 Mackerel Makrele Maquereau commun
Marmergrondel Proterorhinus marmoratus (Pallas, 1814) Tubenosed goby Marmorierte Grundel Gobie à nez tubulaire
Meerval Silurus glanis Linnaeus, 1758 Wels Waller Silure glane
Mul Mullus surmuletus Linnaeus, 1758 Red mullet Streifenbarbe Rouget-barbet de roche
Noorse meun Ciliata septentrionalis (Collett, 1875) Northern rockling Nördliche Seequappe Motelle nordique
Noorse zandspiering Ammodytes marinus Raitt, 1934 Raitt´s sandeel Kleiner Sandaal Lançon nordique
Paganelgrondel Gobius paganellus Linnaeus, 1758 Rock goby Paganellgrundel Gobie paganel
Pijlstaartrog Dasyatis pastinaca (Linnaeus, 1758) Stingray Stechroche Pastenague commune
Pitvis Callionymus lyra Linnaeus, 1758 Dragonet Gestreifter Leierfisch Callionyme lyre
Pollak Pollachius pollachius (Linnaeus, 1758) Pollack Pollack Lieu jaune
Pontische stroomgrondel Neogobius fluviatilis (Pallas, 1814) Monkey goby Schwartz Grundel / Fluss Grundel Gobie fluviatile
Pos Gymnocephalus cernuus (Linnaeus, 1758) Ruffe Kaulbarsch Grémille
Puitaal Zoarces viviparus (Linnaeus, 1758) Viviparous blenny Aalmutter Loquette
Rasterpitvis Callionymus reticulatus Valenciennes, 1837 Reticulated dragonet - Callionyme réticulé
Regenboogforel Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792) Rainbow trout Regenbogenforelle Truite arc-en-ciel
Reuzenhaai Cetorhinus maximus (Gunnerus, 1765) Basking shark Riesenhai Requin-pèlerin
Rivierdonderpad Cottus gobio Linnaeus, 1758 Bullhead Groppe Chabot
Riviergrondel Gobio gobio (Linnaeus, 1758) Gudgeon Gründling Goujon
Rivierprik Lampetra fluviatilis (Linnaeus, 1758) Lampern Flussneunauge Lamproie de rivière
Rode poon Chelidonichthys lucernus (Linnaeus, 1758) Tub gurnard Roter Knurrhahn Grondin perlon
Roofblei Aspius aspius (Linnaeus, 1758) Asp Rapfen L'aspe
Ruisvoorn Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) Rudd Rotfeder Rotengle
Ruwe haai Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758) Tope Hundshai Milandre
Sardien Sardina pilchardus (Walbaum, 1792) Pilchard Sardine Sardine
Schar Limanda limanda (Linnaeus, 1758) Dab Kliesche Limande
Schelvis Melanogrammus aeglefinus (Linnaeus, 1758) Haddock Schellfisch Églefin
Schol Pleuronectes platessa Linnaeus, 1758 Plaice Scholle Plie
Schurftvis Arnoglossus laterna (Walbaum, 1792) Scaldfish Lammzunge Arnoglosse lanterne
Serpeling Leuciscus leuciscus (Linnaeus, 1758) Dace Hasel Vandoise
Slakdolf Liparis liparis (Linnaeus, 1766) Sea-snail Grosser Scheibenbauch Limace de mer
Slijmvis Lipophrys pholis (Linnaeus, 1758) Shanny Schan Blennie pholis
Smelt Hyperoplus lanceolatus (Le Sauvage, 1824) Greater sandeel Grosser Sandaal Lançon commun
Sneep Chondrostoma nasus (Linnaeus, 1758) Nase Nase Hotu
Snoek Esox lucius Linnaeus, 1758 Pike Hecht Brochet
Snoekbaars Sander lucioperca (Linnaeus, 1758) Pike perch Zander Sandre
Snotolf Cyclopterus lumpus Linnaeus, 1758 Lumpsucker Seehase Lompe
Spiering Osmerus eperlanus (Linnaeus, 1758) Smelt Stint Éperlan
Sprot Sprattus sprattus (Linnaeus, 1758) Sprat Sprott Sprat
Steenbolk Trisopterus luscus (Linnaeus, 1758) Pouting Franzosendorsch Tacaud
Stekelrog Raja clavata Linnaeus, 1758 Thornback ray Nagelroche Raie bouclée
Sterrog Amblyraja radiata (Donovan, 1808) Starry ray Sternroche Raie radiée
Tarbot Psetta maxima (Linnaeus, 1758) Turbot Steinbutt Turbot
Tiendoornige stekelbaars Pungitius pungitius (Linnaeus, 1758) Tenspined stickleback Zwergstichling Epinochette
Tong Solea solea (Linnaeus, 1758) Sole Seezunge Sole commune
Tongschar Microstomus kitt (Walbaum, 1792) Lemon sole Rotzunge Limande-sole
Trekkervis Balistes capriscus Gmelin, 1789 Triggerfish Drückerfisch Baliste commun
Vetje Leucaspius delineatus (Heckel,1843) Moderlieschen Moderlieschen Able de Heckel
Vierdradige meun Enchelyopus cimbrius (Linnaeus, 1766) Four-bearded rockling Vierbärtelige Seequappe Motelle à quatre barbillons
Vijfdradige meun Ciliata mustela (Linnaeus, 1758) Five-bearded rockling Fünfbärtelige Seequappe Motelle à cinq barbillons
Vlagzalm Thymallus thymallus (Linnaeus, 1758) Grayling Äsche Ombre commun
Vleet Dipturus batis (Linnaeus, 1758) Skate Glattroche Pochetaeu gris
Vorskwab Raniceps raninus (Linnaeus, 1758) Tadpole-fish Froschdorsch Grenouille de mer
Voshaai Alopias vulpinus (Bonnaterre, 1788) Tresher shark Fuchshai Renard de mer
Wijting Merlangius merlangus (Linnaeus, 1758) Whiting Wittling Merlan
Winde Leuciscus idus (Linnaeus, 1758) lde Aland lde mélanote
Witje Glyptocephalus cynoglossus (Linnaeus, 1758) Witch Hundszunge Plie cynoglosse
Zalm Salmo salar Linnaeus, 1758 Salmon Lachs Saumon atlantique
Zandspiering Ammodytes tobianus Linnaeus, 1758 Sandeel Kleiner Sandaal Lançon équille
Zeebaars Dicentrarchus labrax (Linnaeus, 1758) Bass Wolfbarsch Bar commun
Zeebrasem Pagellus bogaraveo (Brünnich, 1768) Red sea-bream Graubarsch Pageot rose
Zeedonderpad Myoxocephalus scorpius (Linnaeus, 1758) Bull-rout Seeskorpion Chabot commun
Zeeduivel Lophius piscatorius Linnaeus, 1758 Anglerfish Seeteufel Baudroie commune
Zeeforel Salmo trutta Linnaeus, 1758 (Sea) Trout Meerforelle Truite de mer
Zeekarper Spondyliosoma cantharus (Linnaeus, 1758) Black sea-bream Streifenbrassen Griset
Zeelt Tinca tinca (Linnaeus, 1758) Tench Schleie Tanche
Zeepaardje Hippocampus guttulatus Cuvier, 1829 Seahorse Seepferdchen Hippocampe moucheté
Zeeprik Petromyzon marinus Linnaeus, 1758 Lamprey, Sea lamprey Meerneunauge Lamproie marine
Zeestekelbaars Spinachia spinachia (Linnaeus, 1758) Fifteen-spined stickleback Seestichling Épinoche de mer
Zeewolf Anarhichas lupus Linnaeus, 1758 Catfish Seewolf Loup de mer
Zilverkarper Hypophthalmichthys molitrix (Valenciennes, 1844) Silver carp Silberkarpfen Amour argenté
Zonnebaars Lepomis gibbosus (Linnaeus, 1758) Pumpkinseed Sonnenbarsch Perche-soleil
Zonnevis Zeus faber Linnaeus, 1758 John Dory Petersfisch Saint-Pierre
Zwarte Amerikaanse dwergmeerval Ameiurus melas (Rafinesque, 1820) Black bullhead Zwergwels Barbotte noire
Zwartbekgrondel Neogobius melanostomus (Pallas, 1814) Round goby Schwarzmund Grundel Gobie arrondi
Zwarte grondel Gobius niger Linnaeus, 1758 Black goby Schwartzgrundel Gobie noir
Zwartooglipvis Symphodus melops (Linnaeus, 1758) Corkwing wrasse Goldmaid Crénilabre mélops

Divide