Vrijwilliger van de maand: Gerco van Alphen - een stapje extra voor de jeugd

1466
15 nov 2023

Drie jaar geleden trok Gerco van Alphen (33) bij Sportvisserijbelangen Delfland (SVBD) de portefeuille Jeugd naar zich toe. Met ‘Fishing Kidz’ bedacht hij een nieuw jeugdprogramma voor de vereniging met ruim 15.000 leden. “Aanvankelijk gooide corona roet in het eten, maar daarna zijn we uit de startblokken geschoten. Inmiddels hebben we de zaak op de rit”, vertelt de vrijwilliger uit Honselersdijk.

De jeugdcommissie organiseert tal van jeugdactiviteiten door het hele Hengelsportverenigingsgebied. Grofweg de driehoek Hoek van Holland - Delft - Vlaardingen. “Zo helpen we jaarlijks heel veel kinderen op weg met het sportvissen. Maar we brengen ze ook van alles bij over de natuur en hoe je verantwoord omgaat met de vis.”

Aandacht vragen voor jeugdevenementen

De vaste stokcursussen, jeugdwedstrijden, viskampen en vislessen op basisscholen kunnen stuk voor stuk rekenen op veel animo van enthousiaste kinderen. Gerco: “Maar we doen meer. Zo hebben we onlangs een hengelsportwinkelier in De Lier ondersteund bij zijn jeugdwedstrijd. Daar zaten 100 kinderen aan de waterkant.”

Zo’n opkomst valt of staat met het goed onder de aandacht. “We hebben korte lijntjes met de huis-aan-huisbladen, zijn actief op social media en versturen mailings. Maar ik bel ook basisscholen op voor toestemming om te flyeren voor onze jeugdcursus. Krijgen we die, dan springt een van onze vrijwilligers op de fiets om voor elke klas een stapel flyers af te geven.'

Vergroten van de binding met de sportvisser

Gerco vindt het belangrijk om een extra inspanning te leveren, zodat je activiteiten optimaal bekend worden binnen de lokale gemeenschap. “Dat vergroot ook de binding van de sportvisser met de hengelsportvereniging. Want daar valt vaak nog veel winst te boeken. Dat je als VISpashouder ook lid bent van een vereniging mag best wat meer aandacht krijgen”, meent Gerco. Bij de jeugd is die binding doorgaans meer vanzelfsprekend. “Voor kids is het sociale aspect rondom het vissen extra belangrijk. Met onze Sunday Socials brengen we ze al vissend met elkaar in contact en daaruit ontstaan leuke visvriendschappen.”

Gerco is VIScoach en VISmeester

Gerco volgde veertien jaar geleden de cursus VIScoach, maar loopt al vanaf zijn dertiende mee als jeugdbegeleider bij de SVBD. “Daar rolde ik eigenlijk vanzelf in nadat ik als jonge knul in contact kwam met Theo de Lange. Mijn vismentor en iemand die al decennialang actief is binnen de vereniging.” Dit jaar rondde hij de cursus VISmeester af. “Afgelopen jaar heb ik onze jeugdbegroting met toestemming van het bestuur verviervoudigd.

Komend jaar gaat daar zelfs nog een schepje bovenop. De basis voor de toekomst ligt er, maar we kunnen natuurlijk altijd extra handjes gebruiken. Vooraf zijn sommige mensen wat terughoudend als we ze vragen om te helpen tijdens een jeugddag. Dan zeggen ze bijvoorbeeld ietwat voorzichtig eenmalig toe. Maar op de dag zelf raken ze vaak zo enthousiast van al die vissende kinderen met blije gezichten, dat ze zich daarna uit zichzelf al aanbieden voor de volgende jeugdactiviteit op de agenda.”

Ook helpen als vrijwilliger?

De hengelsport drijft op de inzet van vrijwilligers. Zowel verenigingen, federaties als Sportvisserij Nederland kunnen niet zonder de hulp van enthousiaste sportvissers. Ben jij na het lezen van dit artikel ook geïnspireerd om je steentje bij te dragen? Neem dan contact op met je hengelsportvereniging of -federatie.
Er zijn geen gerelateerde berichten.

Om u de beste gebruikservaring te kunnen bieden, gebruiken wij cookies. Voor meer inhoudelijke informatie en het onderscheid die wij hier in maken, verwijzen wij u door naar ons. cookiebeleid.